Rower damski – jak wybrać?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

rower damskiJeszcze kilka lat temu hasło "rower damski" natychmiast kojarzyło się z poczciwą, tradycyjną damką, charakteryzującą się głównie obniżoną górną rurą ramy. Współczesne rowery damskie to całe spektrum modeli dopasowanych indywidualnie dla każdej kobiety, w zależności od jej upodobań, stylu i techniki jazdy. Jak odpowiednio dobrać rower damski, będący nie tylko wygodnym w użytkowaniu sprzętem, ale też wyznacznikiem stylu życia?

 

 

Jak wybrać odpowiedni rower damski?

Kobiety rządzą światem już od dobrych kilku lat – przekonują się o tym także producenci sprzętu rowerowego dostosowując go do wymagań kobiet, które próbują nowych możliwości jazdy: od kolarstwa szybkiego, przez codzienne przemierzanie miasta na rowerach, po ekstremalne wyprawy na rowerach górskich.

Na co warto zwrócić uwagę będąc kobietą i wybierając dla siebie rower damski? Idealne będzie połączenie komfortu jazdy i wyjątkowego designu, który coraz częściej proponują obecne na rynku firmy zajmujące się indywidualnym dopasowywaniem produktów w zgodzie z zapotrzebowaniem i upodobaniami klientek. Wśród najważniejszych cech, ustalanych z prywatnym producentem lub poszukiwanych w sklepie rowerowym, zwróćmy uwagę na następujące:

  • lekkość ramy ułatwiającą kierowanie i osiąganie dużych szybkości – tu generalnie sprawdzają się ramy aluminiowe, dużo lżejsze od stali konstrukcyjnej – optymalna waga roweru damskiego to ok. 20 kilogramów
  • konstrukcję dopasowaną do kobiecej sylwetki, przede wszystkim ułatwiającą wsiadanie i zsiadanie dzięki obniżonej ramie
  • geometrię roweru dopasowaną do kobiecej sylwetki – warto, aby producent kupowanego roweru brał pod uwagę tak indywidualne cechy, jak wzrost i związany z nim węższy rozstaw ramion u kobiet, wymagający odpowiedniej szerokości kierownicy czy wygodniejszą dla nich szerokość i miękkość siodełka
  • możliwość jazdy w pozycji mniej lub bardziej wyprostowanej
  • bezpieczeństwo jazdy na rowerze zapewnione przez odpowiednio dopasowaną wysokość kierownicy, grube opony sprawne hamulce czy przerzutki ukryte w piaście, które zapewniają mało awaryjne użytkowanie.

Wygląd damskiego roweru

Wśród rowerów damskich zdecydowanie królują rowery miejskie oraz popularne „górale”, które nie tylko bezpiecznie przewiozą użytkowniczkę po mieście, ale też posłużą do wypadów poza miejskie ulice. Jeśli chodzi o ich wygląd, to do wyboru mamy obecnie tyle możliwość stylizacji, że nie musimy ograniczać się do jedynych narzucanych przez producentów masowo sprzedawanego sprzętu rowerowego. Wyjątkowo modne wśród kobiet są więc rowery stylizowane na dawny sprzęt, popularne „holenderki” czy rowery specjalnie malowane w pastelowe lub matowe kolory. Design jest obecnie kwestią albo do ustalenia z wykonawcą roweru tworzącego go od początku do końca zgodnie z upodobaniami klientki, albo możliwe jest malowanie już zakupionego roweru w indywidualnie dobrane wzory.

Dodatkowe gadżety rowerowe

Poza obowiązkowym wyposażeniem roweru, jakim są lampki rowerowe oraz dzwonek, planując zakup roweru damskiego, warto pomyśleć o dodatkowych gadżetach ułatwiających jego użytkowniczce codzienne trasy. Zdecydowanie warto zaopatrzyć go w koszyk lub sakwy rowerowe, ułatwiające przewożenie zakupów. Przyda się także uchwyt na bidon, zwłaszcza w upalne dni, kiedy nawadnianie w trakcie jazdy na rowerze jest ważne dla zdrowia. Użytkowniczki dbające o własne bezpieczeństwo nie powinny zapomnieć też o zakupie kasku rowerowego chroniącego głową w trakcie upadku lub dodatkowych odblasków, zwiększających ich widoczność na drodze. Wszystko to dodatki, które nie są już wymagane przez przepisy kodeksu ruchu drogowego i ich brak nie narazi nas na mandat, ale jak dobrze wiedzą bardziej doświadczeni rowerzyści – zdecydowanie przydają się na drodze i rowerowej ścieżce.

.