Co to jest maraton? - Historia, ciekawostki

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Bieg maratoński jest najbardziej znanym i popularnym na świecie. Skąd pochodzi jego nazwa, jaka jest historia i jak rozwijały się maratony? - Zastanowimy się dziś z ekspertami portalu Enduhub, zajmującego się publikacją wyników sportów związanych z bieganiem. 

Historia

Określeniem maratonu nazywa się dyscyplinę sportową polegająca na biegu na odległość 42, 195 km. Maraton ma swoją genezę w wydarzeniach z 490 roku p.n.e., kiedy armia perska po zwycięstwie nad grekami w miejscowości Maraton szykowała się do ataku na Ateny; ocalały grecki posłaniec przebiegł tę odległość, dzielącą Maraton od Aten, aby ostrzec jej mieszkańców przed nadciągającą armią. Francuski filolog, Michael Breal zainteresował się tą historią na tyle, że wywalczył dodanie biegu do pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich, odbywających się w Atenach. Pierwsze biegi maratońskie odbywały się na dystansie wynoszącym 40 km, lecz później zostały podniesione o 2195 metrów. Plotka głosi, że ta zmiana miała przyczynę w umieszczeniu na widowni miejsca dla króla Wielkiej Brytanii, Edwarda VII, który miał mieć odpowiedni widok na metę. Tradycyjnie, maraton jest zwięczeniem każdych igrzysk olimpijskich. Co ciekawe, kobiecy bieg na tym dystansie jest praktykowany dopiero od 1984 roku.

Na ulicach

Od około stu lat, w wielkich miastach istnieje także tradycja maratonów odbywających się ich ulicami; poczynając od pierwszego, Bostońskiego z 1897 roku, przez maratony w Koszycach, Londynie, Warszawie, aż po Wielki Mur Chiński i bieg po jeziorze Bajkał, biegacze pokonują tradycyjny dystans. Warto dodać, że w miejskich biegach, w przeciwieństwie do olimpijskich, udział może wziąć każdy; to sprzyja najróżniejszym inicjatywom wplecionym w organizację maratonu. Zazwyczaj, organizatorzy zbierają dochód z imprezy na cele charytatywne, lub całe zdarzenie ma za cel demonstrację określonego punktu widzenia - sprzeciwu wobec wojen, przemocy i głodu. Obecnie, maratony wielkomiejskie zbierają zwyczajowo około czterdziestu tysięcy biegaczy, podobną ilość kibiców na długości całej trasy, oraz sporą ilość telewidzów (są także transmitowane).

Bieg po siebie

Różne są przyczyny zachęcające ludzi do biegania i udziału w maratonach. Są osoby, dla których zdrowy styl życia, w tym sport są niezwykle istotne i stanowią wręcz jego treść. Dla innych, udział w maratonie to sposób na pokonanie własnych słabości i udowodnienie wewnętrznej siły. Niektórzy, decydują się na start z jeszcze innych powodów - chęci wzięcia udziału ze względów charytatywnego przeznaczenia środków z biegu, dania dobrego przykładu najbliższym. Wszystkich łączy cel, jakim jest przezwyciężenie ograniczeń swojego ciała, zmęczenia oraz niechęci do podjęcia wyzwania. Maratony to pozytywne zjawisko społeczne, motywujące do uprawiania sportu i współpracy. Mimo, że bieg jest sportem indywidualnym, atmosfera tworzona przez tak ogromną ilość uczestników jest nie do powtórzenia w żadnych innych warunkach - to oni razem tworzą ten bieg, mówią specjaliści portalu Enduhub, publikującego wyniki sportowe.