Co to jest maraton? - Historia, ciekawostki

Bieg maratoński jest najbardziej znanym i popularnym na świecie. Skąd pochodzi jego nazwa, jaka jest historia i jak rozwijały się maratony? - Zastanowimy się dziś z ekspertami portalu Enduhub, zajmującego się publikacją wyników sportów związanych z bieganiem. 

VINCI - koła szosowe dla profesjonalistów

VINCI to firma, której działalność skupia się tylko i wyłącznie na produkcji profesjonalnych kół szosowych, przeznaczonych dla zawodowców i bardzo ambitnych amatorów. W tym roku firma wchodzi na polski rynek, a jej oferta została podzielona na trzy serie: atrakcyjną cenowo VINCI RAPID, ekstremalnie lekką VINCI SL oraz możliwie najlepszą, jak to określa producent 'stworzoną do wygrywania' serię VINCI TORE. 

Trening do maratonu - napotkane problemy

Artykułów z poradami dla początkujących biegaczy są setki jak nie tysiące. Sam przeczytałem kilkanaście. Większość dotyczy trenowania mięśni. Czyli ile i jak trenować, co jeść, jak odpoczywać, by poradzić sobie z maratonem i nie zrobić sobie krzywdy. Jednak trening to także innego rodzaju kwestie i o nich chciałem napisać. 

Nauczmy się jeździć w grupie

MTB to nie kolarstwo szosowe, tu raczej każdy jedzie na siebie. Ale bywają takie momenty gdy współpraca jak na szosie bardzo by się przydała. Szczególnie na mocno ubitych lub asfaltowych drogach, których jest dość sporo na maratonach w centralnej Polsce. Niestety panuje jakieś dziwne przekonanie, że lepiej się nie wychylać, bo jeśli ja pociągnę grupę to nikt mi nie da zmiany, ujadę się, a reszta skorzysta z mojej pracy. Przykład, że to błędne myślenie dał mi zupełnie przypadkowo, nie byle kto, bo sam Czesław Lang w trakcie ubiegłorocznego maratonu w Warszawie w ramach Skandia Maraton.